5 Adımda Yurtdışı Eğitim

5 Adımda Yurtdışı Eğitim


1. ADIM – ARAŞTIRMA VE ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

Bu yazıyı okuyor olduğunuza göre, büyük olasılıkla yurtdışı tecrübeniz için ilk aşamadasınız. MİGRUP Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak araştırma ve danışmanlık sürecini en önemli süreç olarak gördüğümüzü belirtmek isteriz. Zira, bu süreçte elde ettiğiniz veriler, bir sonraki aşama olan karar verme sürecine çok yüksek oranda etki edecektir. Bu sebeple yapılan araştırmanın ve sunulan danışmanlığın, şeffaf ve doğru olması çok önemlidir. Bu süreç için tavsiye ettiğimiz alt adımlar aşağıdaki gibidir;

Kişisel bilgilerinizi gözden geçiriniz. Önce kendinizi tanımlamanız gerekir. Siz kimsiniz? Eğitim durumunuz nedir? Dil seviyeniz nedir? Hangi ülkeye gitmek istiyorsunuz? Maddi durumunuz hangi aralıkta harcama yapmak için müsaittir? Mevcut durumunuz ne kadar sürelik bir yurt dışı seyahati için uygundur? Pasaportunuz var mı, varsa geçerlilik süresi eğitim süresi için uygun mudur? Gibi soruları yanıtlamanız faydali olacaktır. Tavsiyemiz bu ve benzeri soruları kendinize yönelttiğinizde, cevaplarınızı yazılı olarak kağıda dökmenizdir. Kendinizi tanımladıktan sonra, “Ücretsiz Danışmanlık – Bilgi İstek Formu”nu doldurarak bilgilerinizi bize iletmenizi tavsiye ediyoruz. Bizler, sizlerin istekleri doğrultusunda şartlarınıza uygun bulduğumuz okulları artıları ve eksileri ile listeleyerek, mukayeseli şekilde size geri bildirimde bulunacağız. Aynı araştırma işlemini bir sonraki 3. aşamada sizler de yapacaksınız, ancak uzun yıllardır sektörün içinde olan eğitim danışmanlarımızın tecrübe ve bilgi birikimlerinden faydalanmanızı öneririz. Bu süreçte hiçbir ücret ödemeyeceğinizi de belirtmek isteriz.

Kendi şartlarınızı artık biliyor olduğunuza göre, kendi araştırmanızı kendiniz de yapabilirsiniz. Günümüz teknolojilerinden faydalanarak internet sitelerini incelemelisiniz. Mümkün ise yalnızca Türkçe siteleri değil, yabancı dildeki, o ülkeye ait yerel siteleri de inceleyerek o ülke/şehir/bölge/okul hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu noktada dil okullarının ve üniversitelerin internet siteleri faydalı olabilir.Bu süreç biraz uzun sürebilir, zira okunacak pek çok yazı, görülecek çok fotoğraf ve izlenecek faydalı videolar bulabileceğinizi düşünüyoruz. Bizim de web sitemizde, bu aşamadaki öğrencilerin inceleyebilmesi için derlemiş/hazırlamış olduğumuz pek çok önemli bilgi rehber niteliğinde yayınlanmıştır. Bu süreçte, bizlerin size tavsiye edeceği dil okullarını da araştırarak daha detaylı bilgi edinebilir, kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.  Araştırmanız sonucunda ilk aşamada belirlemiş olduğunuz şartlarda bir takım değişiklikler olması muhtemeldir. Bu doğrultuda yeniden tanımlama yapmalısınız. Bütçenizi, gitmeyi düşündüğünüz ülke(ler) için vize probleminizin olup olmadığınızı, konaklama seçeneğinizi, ders saatlerinizi, sosyal aktivitelerinizi vb. netleştirmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler netleşmemiş olur ise, karar verme sürecinde kafanız karışabilir, ya da verdiğiniz karar sizi sonradan memnun etmeyebilir. Tekrar belirtiyoruz ki, karar verme sürecine etki eden en önemli faktör, kendinizi gerçekten tanımanızdır. Öğrenci tercih edeceği ülkeyi, ülkedeki şehri, eğitim alacağı okulu ve süresini, ayrıca eğitim süresini kendini tanımasına bağlı olarak doğru sonuçlandırabilir. Çok haraketli bir öğrencinin sakin ve küçük bir bölgede uzun dönem eğitim alamayacağını önceden keşfetmesi gerekir. Kendi özelliklerine göre şehri, eğitim süresini ve ders yoğunluğunu en iyi belirleyecek olan kişi öğrencimizin kendisidir. Bu sebeple, bu noktada kafanızda halen soru işaretleri bulunuyor ise, lütfen araştırma sürecine geri dönünüz ve eğitim danışmanlarımız ile irtibata geçerek onlardan yardımcı olmalarını rica ediniz.

 

2. ADIM – KARAR VERME ve KAYIT SÜRECİ

Araştırma sürecinin ardından, kafanızda en azından birkaç alternatif oluşmuş olmalıdır. Bu alternatifleri, eğitim danışmanlarımız ile tekrar değerlendirip nihai kararınızı vermeniz gerekmektedir. Bu noktada, alternatifler içerisindeki okullarda eğitim almış ve ülkemize dönmüş eski öğrenciler ile irtibat kurmanız, sağlıklı karar vermeniz açısından faydalı olacaktır. Bu kişilere ulaşabilmek için eğitim danışmanlarımızdan bilgi ve yönlendirme rica edebilirsiniz.  Okulunuza, konaklama şeklinize ve eğitim sürenize karar verdikten sonra, eğer pasaportunuz var ise pasaport fotokopisi ve karar verdiğiniz okulun internet sitesinden bakarak güncel şekilde teyid edilecek olan ön kayıt ücretinin yatırılması ile birlikte, ilgili form(lar) eğitim danışmanlarımızın yönlendirmesi eşliğinde doldurulur ve başvurunuz okula iletilir. Pasaportunuz yok ise, pasaport başvurusu yapılmalıdır. Bu noktada okula ön kaydınız yine yapılır ve pasaport beklenmeye başlanır. Bu bekleme sürecinde işlemler durmadan devam eder. Hazırlanması gereken diğer evraklar hazırlanarak zaman kaybı yaşanmasının önüne geçilir. Başvuru yaptığınız okul tarafından gönderilecek olan kabul mektubunun (acceptance) gelmesiyle ilgili iletişim/yazışma/kargo sürecini eğitim danışmanlarımız takip eder, sizde bu süre zarfından vize işlemleri için gerekli evrakları temin etmekle ilgilenebilirsiniz. Gerekli olan evraklar ve temin yollarıyla ilgili yönlendirme, eğitim danışmanlarımız tarafından yapılacaktır.

Planlanan takvim doğrultusunda uçak bileti rezervasyonunuz yapılır. Bu sayede uygun uçak bileti fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca zaman kazanmak için vize randevusu da bu süreçte alınmalıdır. Vize randevunuz eğitim danışmanımız tarafından alınır, ancak yasal prosedür gereği gideceğiniz ülkeye ait konsolusluğa vize görüşmesi için şahsen gitmeniz gerekmektedir.

Bu noktada ayrıca “Dil Okuluna Erken Kayıt Yaptırmanın Avantajları” başlıklı yazımızı da okumanızda fayda görüyoruz.

 

3. ADIM – VİZE SÜRECİ

Vize başvurusu çok önemli bir süreçtir. Özellikle İngiltere gibi bazı ülkelerin konsoloslukları, bu konuda oldukça titiz bir çalışma yürütmektedir. Bu sebeple konsolosluklardan eli boş dönen kişi sayısının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Lakin bunun başlıca sebebini yanlış strateji eşliğinde yapılmış başvurular şeklinde değerlendiriyoruz. Bu sebeple, sektördeki profesyonellerden alınacak danışmanlık hizmeti, takdir edeceğiniz üzere önem arz etmektedir.

Vize görüşmeniz için randevu başvurunuz, sizin uygun olduğunuz vakit aralıkları doğrultusunda danışmanlarımız tarafından konsolosluğa yapılır. Ancak görüşme tarihi ve saati tam olarak belirlenememektedir. Konsolosluklar yoğunluk durumlarını göz önünde bulundurarak sizin randevu gününüzü ve saatinizi belirlerler. Randevu gününü bekleme sürecinde ise, danışmanlarımız size küçük bir simulasyon uygularlar. Görüşmenizde dikkat etmeniz gereken hususları belirterek, sorularınızı yanıtlarlar. Tabii ki konsolosluğa sunacağınız dosyanız da danışmanlarımız tarafından hazırlanarak tarafınıza sunulur.

Vize başvuru sürecinin sonuçlanması ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Amerika için vize başvuru sonucunuzu başvuru gününde öğrenebilmenize karşın, İngiltere için bekleme süresi 15 iş günüdür. Avustralya ve Kanada için yaklaşık 25 iş günü, Malta için ise 10 iş günü gibi ortalamalardan söz edilebilir. Bu süre zarfından danışmanlarımız vize takip numaranız ile başvurunuzu takip ederek vizeniz sonuçlandığında size en hızlı şekilde bildirim sağlarlar.

MİGRUP Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık, tüm bu süreçte sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir.

 

4. ADIM –HAZIRLIK, ORYANTASYON VE YOLCULUK SÜRECİ

Vize başvuru süreci olumlu sonuçlandığında, artık dil eğitiminiz için bir engel kalmadı demektir. Hazırlık sürecinde danışmanlarımız tarafından yanınıza alacağınız şeyler ile ilgili, gideceğiniz ülkenin kültürüne ilişkin dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili, gittiğiniz şehirde boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz sosyal faaliyetlerle ilgili, kesinlikle yapılması tavsiye edilen o bölgeye özgü aktivitelerle ilgili, gideceğiniz ülkenin yasal mevzuatlarıyla ilgili ve sağlık, iletişim, ulaşım, iklim, vb. birçok önemli konuda bilgilendirme yapılacaktır. Bu oryantasyon yüz yüze olabileceği gibi, ilgili materyaller sizlere posta ve mail yoluyla da gönderilebilir. Tabii ki bu noktada sürece ilişkin tüm sorularınızı danışmanlarımıza yöneltebileceksiniz. Bu süreçteki amacımız, uçaktan indiğiniz andan itibaren “keşke” kelimesini unutmanızı sağlayabilmektir.

Uçak demişken, bir diğer önemli hususta uçak biletidir. Bizim tavsiyemiz, uçak biletlerinizi danışmanlarımızın onayının ardından almanızdır veya dilediğiniz takdirde, MİGRUP Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak uçak biletinizi biz de temin edebiliriz, akabinde ofislerimize gelerek bizlerden biletinizi alabilirsiniz. Bu noktada büyük olasılıkla daha önceden uçak bileti rezervasyonunuz yapılmış olacaktır ve danışmanlarımız sürecin içerisinde olduğundan dolayı herhangi bir problem yaşamayacaksınızdır. Ancak uçak biletinizi kendiniz almak isterseniz, aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz;

– Mesai saatleri içerisinde gideceğiniz ülkeye varacak şekilde, uygun saate uçak biletinizi almalısınız.

– Biletinizi almadan önce, uçuş tarihi, uçağın hareket saati, uçağın ineceği hava limanı, iniş saatiniz vb. bilgileri danışmanlarımıza mutlaka bildirmelisiniz.

– Uçuş tarihlerinizi konaklama süresiniz ile uyumlu şekilde organize etmelisiniz.

Tekrar altını çizerek belirtiyoruz ki, uçuş işlemlerinizi yapmadan önce danışmanlarımızla bilgi alışverişi yapmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Belirtilmesi gereken bir diğer konu ise, okul ücretinin uçuşunuzdan önce yatırılması gerektiğidir. Bazı okullar için bu süre, vizenizin kabulünün ardından 48 saat olarak belirlenmiştir. Bu konuda hakkında danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

5. ADIM – KARŞILAMA VE UYUM SÜRECİ

Uçuşunuz sonlanıp eğitim göreceğiniz şehre ait hava limanına indiğinizde, “Tek başıma yabancı bir ülkede ben ne yapacağım?” şeklinde endişelerinizin olması muhtemeldir. Ancak MİGRUP Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, bu stresli süreç boyunca sizlerin yanınızda olacağımızı unutmayınız. Bu sebeple, endişe etmeniz için var olabilecek tüm sebepleri en aza indirgemeye çalışıyoruz.

Hava limanında karşılama hizmetimiz ülkede ülkeye, şehirden şehre farklılık göstermektedir. Bu konuda danışmanlarımız size uçuş öncesi gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır. Seyahat öncesi ülkemizde alacağınız oryantasyon eğitiminde sizin için gerekli tüm bilgiler yazılı ve sözlü olarak tarafınıza iletilmiş olacaktır, ancak uçuş sonrası danışmanlarımız tarafından önemli olan hususlar hakkında tekrar bilgilendirileceğinizi de unutmayınız. Tüm bu süreçte, danışmanlarımıza direkt olarak telefon ve e-posta yoluyla ulaşabileceğinizi unutmayınız.