Yurtdışında Eğitim Sonrası Denklik Alma Süreci Nasıl İlerler?

Yurtdışında Eğitim Sonrası Denklik Alma Süreci Nasıl İlerler?


Anı yaşamak, her şeyi akışına bırakmak, yarını düşünmeden hareket etmek neredeyse imkansız. Özellikle içinde bulunmuş olduğumuz son yüzyıl, sürekli sonrasını düşünerek hareket edilmesi gereken, temkinli ve eleştirel olunması gereken oldukça kritik bir dönemdir.

Her an her şeyin değişebildiği bir sistem içerisinde durağan bir şekilde yaşamak, sistemin dışında kalmak ve asi bir duruş sergilemek ise çok zordur. Durum böyle olunca da yapılması gereken en kolay eylem, kendimizden ödün vermeden bir şekilde sisteme entegre olmaktır. Hayatın her alanında geçerli olan bu durum eğitim alanı için de geçerlidir.
 
Özellikle son zamanlarda artan yurtdışı eğitim imkanları vasıtası ile üniversite eğitimini yurtdışında tasarlayan sizler ‘Aman ya bir okuyayım da denklik işine döndüğümde bakarım.’, ‘Ben zaten Türkiye’de yaşamayacağım denklik benim için önemli değil.’ Ya da ‘Türkiye’de kendi işimi yapacağım denklik almasam da olur.’ Gibi söylemlerden uzak durmalısınız. Hayatın insanlara neler sunacağı bilinmez; okuduğunuz ülkede kalmaktan vazgeçebilir ya da sevemeyebilirsiniz, kendi işinizi yapacak olsanız dahi kurumsal firmalar sizin Türkiye ile denkliği olan diplomanızı talep edebilir ya da yurtdışındaki lisans eğitiminizin ardından Türkiye’de yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyebilirsiniz. Yani her şey değişebilir… Bu değişikliklerden en az hasarla etkilenmek hatta mümkünse etkilenmemek, yurtdışı eğitim sonrası denklik işlemlerine ait olan süreci uzatmamak ya da sağlıklı ilerletmek adına sizlere birkaç önerimiz olacak.
YÖK kendi sayfasında, yurtdışında eğitim alacak öğrenciler için denklik kriterlerini tek tek sıralamamıştır. Ancak denklik için kıstas alacağı konunun altını net bir şekilde çizmiştir:
 
‘Kurulumuz, yurt dışında alınan eğitimin niteliğini değerlendirmeye alarak aynı alanda diploma alan öğrenciler arasındaki adaletsizliği gidermeye çalışmak, yükseköğretimde kalite odaklı yeniliklere uyum sağlamak ve ileride meslek icrasını gerektiren alanlarda nitelikli istihdam ve kamunun yararını gözetmek amacıyla, alınan eğitimin niteliği ve eşdeğer programlara göre temel kazanımlar açısından inceleme yaparak denklik süreçlerini yürütmektedir.’
Bu cümleden yola çıkarak, yurtdışında okuyup denklik almanın en temek kriterinin Türkiye’deki eğitime ve koşullara denk olacak bir eğitim sistemi ile mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bugün pek çok firma, özellikle çalışan öğrenci kesimini etkileyebilmek için ‘Uzaktan Eğitim’ adı altında devamsızlık üzerine kurulu bir eğitim planı sunan ülkelere ve okullara öğrenci göndermektedirler. Oysa ki çoğu zaman sınavlara dahi girmek için ülkeye gidilme zorunluluğunun bulunmadığı bu eğitim programlarına YÖK tarafından denklik verilmediği, YÖK’ün sayfasında ilan edilmiştir:
 
‘Yurt Dışında Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim
Uzaktan öğretim kapsamı dışında kalan yurt dışında açık, ekstern ve gıyabi öğretim gibi devam zorunluluğu bulunmayan bir eğitim-öğretim süreci sonunda alınan diplomalara ilişkin denklik başvuruları reddedilmektedir.’
 
Bu maddeye dayanarak şunu söyleyebiliriz; YÖK kendi sayfasında yurt dışındaki eğitim programlarına devam eden öğrenciler için derslere devam konusunda herhangi bir rakam vermemektedir. Ancak derslerine düzenli devam etmeyen, eğitiminin büyük kısmını ya da tamamını uzaktan tamamlayan öğrencilerin denklik işlemleri reddedilmektedir. Bir firma size ‘Okulda derslere devam mecburiyeti yok, sınavlara girmeniz yeterlidir.’ Diyebilir. Ancak unutmayın, okulda derslere devam mecburiyeti olmasa da YÖK mezuniyetiniz sonrası pasaport bilgilerinizi sizden talep etmektedir. Bunun sebebi gerçekten o ülkeye eğitim almaya gidip gitmediğinizi denetlemektir. 4 sene boyunca sadece sınavlar için ülkede bulunan ya da çok az sayıda giriş çıkış yapan öğrenciler denklik konusunda problem yaşamaktadır. YÖK’e gitmiş olduğunuz ülkede eğitim aldığınızı kanıtlamanız gerekmektedir.